top of page

Kadınlar Günü Sorunsalı

Güncelleme tarihi: 27 Eki 2022

Kadınlar gününde yapılan paylaşımlar, yazılan yazılarda kadının iyi yanları öne çıkarılarak haksızlığı, kötü muameleyi haketmediğine dikkat çekiyor. Kadınlar güçlü olduğu ve diğer bütün iyi yanları mı için hak sahibi olmalı?


Kadınlar günü ile ilgili yapılan paylaşımlar çekiyor dikkatimi. Kadınların özellikleri, üstün yanlarını anlatıp ne kadar değerli olduğuna (ikna etmeye çalışırcasına) vurgu yapılan paylaşımlar kimisi...Kadınları bu şekilde neden savunmak zorunda hissediyoruz?


Bak sen kimin hakkını yiyorsun, şiddet uyguluyorsun o senden daha üstün ya da böyle böyle özellikleri olan kişilere hiç el kalkar mı, hakkı yenir mi demek isteniyor acaba? Öyle olmasa el kalkabilir, hakları yenebilir mi yani ? Öyle ya herkes aynı özellikte değil...Kadınların haklarına ulaşmalarını haklı ve gerekli kılan şey onların olumlu yanları değil, sadece onların varoluşlarıdır.

Kadınlara gösterilecek saygının her damlasında, haklarının her kuruşunda gelişmiş bir beyni olsun olmasın, tıpkı diğer bütün canlılar gibi varoluşsal bir hakları vardır. Diğerlerinden ne eksik ne fazla... Çirkin, aptal, anlayışsız, şefkatsiz, gül değil, değil çiçek değil en sevimsiz bitkilerden olsalar bile...

Algıyı olumsuz etkilediğini düşünüyorum böylesi mesajların. Yazarken daha dikkatli olabilmemiz kadınların olumlu, üstün özelliklerine vurgu yaparak değil sadece her ne özellikte olurlarsa olsunlar varoluşsal haklarının konuşulması (hatta konuşmaya gerek kalmaması) dilerim .

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page